Çatı-Cephe Kaplama » Poliüretan Panel

Poliüretan Panel

Poliüretan, kauçuk yerine kullanılmak üzere yeni bir ürün bulma çalışmaları yapan ünlü bilim adamı Prof.Otto Bayer tarafından 2. Dünya Savaşının ilk yıllarında üretildi. Laboratuar çalışmalarının hemen ardından savaş boyunca birçok uygulama alanında kullanılmaya başlandı. 1950'lerde esnek sünger endüstrisinde, sonraki yıllarda ucuz maliyetli poliol'lerin bulunması ile birlikte otomotiv endüstrisinde büyük çapta tüketim alanı buldu. O yıllardan bu yana bilim adamlarınca sürekli geliştirilen poliüretan formülasyonları sayesinde artık günlük yaşantımızın her evresinde poliüretan içeren bir ürün yer almaktadır. Poliüretan tüketimi dünyada her yıl yaklaşık % 5 civarında artmaktadır. Bu oran gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'de %7-8'eulaşmaktadır.
Enerjinin maliyetinin artış gösterdiği her geçen gün,poliüretan gibi mükemmel bir yalıtım malzemesinin değerini yükseltmekte ve kullanım alanlarını çoğaltmaktadır.

 

Poliüretan sert köpük, hücresel yapılı, kapalı hücreli, düşük yoğunluklu bir izolasyon ve inşaat malzemesidir. Hücrelerin içerisinde hapsolan şişirme ajanının düşük ısı geçirgenliği sayesinde soğuk depoların izolasyonunda en çok tercih edilen malzemedir. En düşük kalınlıkta en yüksek verimli izolasyon malzemesidir. Hafif ve uzun ömürlüdür. 40 (+/- 2) kg/m3 yoğunlukta ve muhafaza şartlarına göre seçilen uygun kalınlık ve ebatlarda üretilmektedir.

 

Poliüretan sert köpük, poliol ile izosiyanatın (MDI) reakiyonu sonucunda meydana gelir. İzosiyanat gruplarının (-NCO) poliolun (OH-) gruplarıyla reaksiyona girmesi, poliüretan kimyasının esasını oluşturur. Ayrıca, poliüretan sert köpüğe istenilen ölçüde alev geciktirici özellik kazandırılması amacıyla poliol karışımına özel alev geciktirici ajanlar ve yardımcı maddeler ilave edilmektedir.

Sandviç panel nedir ?

Sandviç Panel, iki kat boyalı galvaniz saç veya alüminyum levha arasına
muhtelif kalınlık ve yoğunlukta poliüretan enjeksiyon uygulanarak imal edilen kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesidir.Yalıtım malzemesi olarak poliüretan sert köpük kullanılır.

 Kullanıldığı alanlarda oldukça yüksek bir ısı-su-ses yalıtımı sağlar, nem yoğunlaşmasını önler.
İstenilen boyda üretilebilen paneller sayesinde , özellikle üretim maksatlı işletmelerde, sorunsuz ve süratle monte edilebilir.

Yüzey kaplaması olarak kullanılan malzemeler kullanım koşullarına göre seçilerek, çeşitli formlarda işlenmektedir. Bu malzemeler şunlardır;

Polyester Boyalı Sac :0,50 mm kalınlıkte ve üst yüzeyi 25 mikron polyester esaslı boya ile boyanmış, iç yüzeyi ise astar boyalı galvaniz saçtır.